Розведення кроликів | Парування

Розведення кроликів | Парування

РОЗВЕДЕННЯ КРОЛИКІВ, ПАРУВАННЯ

Підготовка до парування і його проведення

Розведення кроликів, парування залежить від доброї запліднюваності маток.  Багатоплід­ність залежать від підготовки самців і самок до паруваль­ного періоду. Необхідно, щоб тварини на цей час були середньої вгодованості. Худі самки або надто ожирілі можуть залишитись холостими.
Методику точного визначення ступеня готовності самок до парування для кролів описуємо в нашій технології кролівництва. Наприклад, можна оцінювати готовність кро­лиць до парування за станом зовнішніх статевих органів.


Методика визначення статевої активності кролиць роз­роблена за такою 5-бальною системою:

БалФорма зовнішніх статевих органівЗабарвлення
1Вузька, довга, у нижній частині гострий кутБлідорожеве. Нижня  третина  біла
2Розтягнута. У нижній частині гострий кутРожеве. Видно судини.
3Збільшена. У нижній частині гострий кутЧервоне. Кут білий
4Округла. Кут мало помітний. Намічається складчастість слизовоїЯскравочервоне. Кут червоний
5Набрякла. Складки різко помітні. Кута немаєБордове

Для того щоб за 5-бальною системою визначити сту­пінь готовності самки до парування, рекомендується натисканням на червоний кут статевої щілини розкрити її. Кролиць з оцінкою 1, 2 бали звичайно не спаровують, а якщо парування й відбудеться, самки все одно не вагіт­ніють.
Відомо, що тому чи іншому стану піхви відповідає певний розвиток слизової оболонки матки. Так, збільшення бала оцінки стану піхви і набрякання слизової оболонки матки зв’язане з дозріванням в яєч­нику фолікулів: бал 4 і 5 вказують на наявність в яєчнику зрілих фолікулів, які готові до овуляції.

Розведення кроликів, парування, продовження.

У кролів, які не проживають в системах “Раббітакс”, а наприклад в простих клітках, в осінньо-зимовий період статева активність більшості кролиць, оцінюється 1—2 балами. Натомість у кролиць, та самців, які перебувають в захищених та комфортних системах житла, статеві ” бажання” у кроликів однаково високі цілий рік.
Від статевої потенції самця залежить якість його сім’я, запліднююча здатність і якість приплоду.
Добра статева потенція може бути тільки у бадьорих і здорових, добре вгодованих самців. Тому треба завжди уважно стежити за станом вгодованості всього поголів’я кролів. Погано вгодованим тваринам треба поліпшити годівлю.
Особливо велику увагу слід приділяти забезпеченню кро­лів вітамінами та мінеральними кормами, бо недостача їх веде до зниження запліднення самок, і потомство наро­джується кволе.
До складу кормів для кролів бажано вводити гілковий корм, який містить багато вітамінів, а також сприяє сти­ранню різців, які не припиняють свого росту.
Перед паруванням житло, відділення і інвентар дезинфікують, а тварин піддають ветеринарно-санітарному оглядові.
Хворих і кволих тварин спаровувати не можна.
Особливо уважно треба оглядати у самок статеві органи. Якщо на статевих органах або взагалі в ділянці заднього проходу є садна, сип, виразки, опухи і т. д., то таких самок до парування не допускають.
У практиці еко кролівництва застосовується ранній роз­плід самок — у 4—5-місячному віці. Можливість одержан­ня кролів від молодих самок зумовлюється скороспілістю кролів. Проте не треба забувати, що ця біологічна власти­вість тварин перебуває в прямій залежності від умов їх годівлі, утримання, індивідуальних особливостей кожної тварини і належності її до породи.
Практика передовиків еко-кролівників, а також і наукові дані показали, що спаровування молодих самок при пра­вильному утриманні та догляді не шкодить їх розвиткові і не знижує якості потомства.
Самок різних порід 4—5-місячного віку рекомендується парувати, коли вони досягнуть такої живої ваги:
Порода                           Вага ( в кг)
Шиншила………………………… 2,0
Сріблястий………………………. 2,2
Віденський голубий …………..2,2
Метелик …………………………..2,0
Білий велетень ………………….3,2
Сірий велетень ………………….3,5

За кожним самцем на весь виробничий рік закріплюють від 6 до 10 самок.
Улітку парування найкраще проводити рано-вранці, до настання спеки, і ввечері; узимку з 11 до 3 год. дня. Для парування самку підсаджують у клітку до самця, а не навпаки, бо в іншій клітці він довго освоюється і погано йде у парування. З клітки самця на час парування треба прибрати годівниці і напувалки. За спаровуванням тва­рин необхідно спостерігати, щоб знати результати покриття самки.

Встановлення маточників
Спаровування звичайно відбувається швидко. При ус­пішному спаровуванні самець падає на бік і лежить кілька секунд. Для контролю покриття необхідно після парування оглянути піхву самки: наявність густої сперми вказує на те, що самка покрита нормально. При покритті самки самець робить одну садку. Але для того щоб не допустити прохолостіння, краще самця підпустити до самки вдруге, тобто зробити повторення садки. Після парування самку відносять назад в її клітку, а на трафаретці помічають дату спаровування і номер самця.
Через 5 днів парування тварин повторюють. Якщо самка відмовилась прийняти самця, то можна вважати її сукрільною. Проте треба мати на увазі, що з контроль­ного парування не завжди можна судити, що самка вже сукрільна. Деякі самки, що залишилися холостими від першого парування, при контрольному спаровуванні не приймають самця. Отже, щоб не допустити прохолостіння самки, як доповнення до контрольного спаровування, її сукрільність визначають промацуванням зародків. Цей спосіб грунтується на тому, що на дванадцятий день сукрільності самки зародки досягають величини лісового горіха і легко промацуються.

Як напувати кроликів взимку?
Для промацування самку садять на рівну поверхню головою до себе; великі пальці накладають на крижі самки, а решту просувають під її животом між задніми лапами і промацують черевну порожнину. Ембріони треба промацувати дуже обережно, інакше може статись аборт або заворот матки. Промацування слід доручити тільки досвідченим кролівникам. Самок, в яких не виявлено зародків, пускають знов у парування. Самок про­мацують на 12—15-й день після парування, а досвідчені кролятниці сукрільність самок визначають на 8—10-й день. Такий контроль виключає яловість самок на фермі.

 

Related Images:

2 комментария к “Розведення кроликів | Парування”

  1. В якому віці та вазі спаровувати самців? (Метелик, білий велетень) Чи можна ці породи схрещувати?

  2. TheRabbitax

    Зазвичай. самців скеровують до спаровування в 5-6 місячному віці. І добре, якщо вже є кроличка з досвідом. До “молодиць” які ще не були під самцем допускають недосвічені кролівники… Міжпородне схрещування метелика та білого велетня даси вам кращий ріст молодняка. Водночас, такий молодняк не рекомендований для продовження роду.

Оставьте комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *