Технології кролівництва

 Технології кролівництва

(витяг з книги “Эко-кролик” )

 

Технології кролівництва.

Проект Раббакс Текнолоджі вже ось 15-й рік  дивує багатьох кролівників своїми новаціями, розробками чи пошуковою працею.  Скоріш за все, це єдина компанія, котра вкладає кошти  у розвиток кращого способу кролівництва, шукає відповіді та рішення на наболілі питання які є в галузі, та дійсно робить важливу справу – відновлює вид тварин роду кроликів, як таких. Зараз  до уваги шановного читача пропонуємо питання елементу технології еко-кролівництва –  відтворення поголів’я.   Це одне з тих питань, від якого залежить благополуччя господарства, його показники дохідності, а врешті  робочі місця тих людей, які тримають чи обслуговують кролівничу ферму свою чи в господаря. 

 

Кролик Лапик
Лапик

Як часто плодяться кролики?  Фізіологічно кролиця здатна годувати кроленят і одночасно виношувати наступний приплід. Цю фізіологічну властивість сьогодні використовують в так званих бройлерних технологіях вирощування кролів, де повага до тварин ніяка, теоретична можливість отримувати 10 окролів на рік спонукає  таких виробників максимально інтенсифікувати  графіки окролів,  що власне і здійснюється через насильне запліднення кролематок в середньому 6 раз в рік.

На практиці подібна інтенсивність відтворення повинна  бути  озброєна  відповідною технічною, технологічною інфраструктурою. Як мінімальні  вимоги, це створення мікроклімату, штучного освітлення, використання біостимуляторів, наукові підходи в раціоні, ветеринарії тощо. Повинна бути організована окрема кролеферма для утримання батьківського поголів’я.  Навіть мінімальне господарство в 100 голів маточного стада обійдеться у вартість з добрий будинк для життя людини!

Саме з метою здещевлення стартових капіталовкладень нашим кролівникам  пропонуємо біосферний спосіб  розведення та утримання кроликів (просто неба в спеціальному обладнанні) , де кількість окрольної загрузки становить 4 раз в рік на самицю, чи 5 разів, дивлячись з якими настройками працювати. Узимку, коли температура повітря низька, відсоток виживання кроленят буде залежати від того, що саме де вони народилися й проживають надалі.  Зрозуміло, що якщо  кролівник для кроликів визначив місце життя в залізній клітці, то не то що народжуватися, а взагалі вижити кроликам буде складно. Інше діло, якщо  кролики знаходять себе в відомих майже всім кролівникам країни –  обладнанні «Раббітакс».   В цих крільчатниках  дуже тепло взимку, і прохолодно влітку.  Тож, якщо в інших господарствах, де кроликів утримують в вигаданих не зрозуміло по якому принципу  звичайних клітках –  “холодним” окролам у холодний осінньо-зимовий період треба запобігати.  Потрібно знати, що в холодний період часу  сукрільна кролиця споживає багато корму, і температурний комфорт житла грає вкрай важливу роль.  Малеча, що народилося, повинне бути підігрітим, інакше на зігрів власного тіла  піде все материнське молоко і на власний ріст залишиться мало, натомість маленькі кролики що підігріваються, все випите материнське молочко перетворюють в активний ріст свого організму. Відтак, відчуття голоду не настає, і сама мати кроленят не виснажується стільки, як при умовах холоднечі.  Поряд з цим, всі «зимні» кролики істотно сильніші, і шкірка  з таких кроликів найкращої якості, саме такі шкірки мають вартість біля 30 доларів на світових хутрових біржах.

При плануванні графіку окролів слід враховувати  температурні показники впродовж всього року. Після зимнього періоду настають теплі часи, і в деяких кліматичних зонах країни, літо є дуже спекотливим. При таких умовах здійснювати парування кролиць з самцями потрібно виважено, зокрема, якщо кроляча клітка не пристосована до захисту від прямих сонячних променів, акумулює в собі чи на себе тепло, і не прорахована  теплообмінна здатність конструкції, де проживають кролики. В обладнанні «Раббітакс» для цього створена унікальна система вентиляції, яка не тільки допомагає освіжувати свіжим повітрям житло кроликів, а і відбирає загазованість, яка виникає в результаті бактеріологічної діяльності, що виникає в результаті розкладу фекалій тварин.

Технології кролівництва Раббакс ТекнолоджіГотовність до парування у самиць еко-кроликів, що живуть в системах «Раббітакс» настає вже в 4 місячному віці, у самців дещо пізніше, але в залежності від породи. Охота в кролиць еко-кроликів пернаментна. Відбувається це тому, що проживаючи в ідеальних умовах, їх організм не отримує стреси. Останні можуть бути викликані різними факторами.  Ми не одноразово спостерігали що комари, можуть шкодити загальному лібідо кроликів. Кролики нічні істоти, і саме вночі буває так, що цілі  хмари комарів  атакують беззахисних кроликів, останні в умовах незграбно побудованої клітки не можуть захиститися від них самостійно. Тому, в обладнанні «Раббітакс» монтують систему захисту від комарів та мух, яка стовідсотково захищає кроликів від цієї біди, більше того, слугує надійним бар’єром щодо можливості отримати від мух чи комарів інфекцію чи вірус.  Особливо враховуючи те, що еко-кролики мають  виражено збільшену охоту, планування окролів в будь яку пору року для кролівника  може бути системною, з малою вирогідністю збоїв в такому плануванні.  Загалом поведінку кролиць в охоті  видно неозброєним оком. Якщо її погладити  по спині,  вона не намагається втекти,  лягає, витягується, піднімає задню частину тіла,  відставляє задні лапи. При цьому спостерігають,  що статеві органи збільшуються у розмірах та червонішають. Для  самця-плідника рекомендовано завантаження кролицями один раз на дві доби.  Обов’язковою в еко-кролівництві є процедура дублюючого парування, на 4 -5 дні після першого.

 

Технології кролівництва
Раббитакс 8 БВК

Якщо в промисловому виробництві (бройлерному)  парувань взагалі нема, ці дії здійснює людина зі шприцем в руках, то в еко-кролівництві ця подія на всі 100 відсотків природня – відбувається природне «кохання», кролі покусують одне одного, бігають по клітці. Самець врешті робить садку, після чого  з характерним писком чи урчанням лягає на бік. Через 4-5 днів після першого парування відбувається повторне, контрольне.  Якщо кролиця  приймає свого «коханця»,  значить, першого разу запліднення не відбулося. Коли  ж кролиця агресивна, відлякує кроля чи тікає від нього, навіть кусає, вона вже вагітна. Сукрільність самиць можна виявити методом пальпування. Цей метод визначення вагітності дещо гірший за контрольне парування, оскільки пальпування здійснюється через  2 тижні з моменту парування. Програш в часі, але іноді цей прийом  потрібний, якщо в господарстві обмаль самців-плідників, яких не вистачає на те, щоби робити ще і контрольні злучення.  До позитиву цього метода визначення сукрольності належить те, що пальпування  практично 100 відсотково визначає стан самиць. 

Не всі кролиці  можуть бути здатним  до 100 відсоткової вагітності.  Тому, в господарстві ведуть облік, позначаючи кожну кролицю відповідними записами до обліку відносячи їх до тої чи іншої категорії. Буває так, що добре відпрацювавши, кролиця стає приносити менше кроленят за свої віком. Але вона залишається доброю матір’ю, культурною та дбайливою твариною. В таких випадках  в еко-кролівництві здійснюють паралельні парування в один час, у розрахунку на те, щоби до цієї відпрацьованої кролиці можна було підсадити кроленят по їх народженні від іншої кролиці, яка привела більшу кількість кроликів. Зазвичай нормою є 8 кроленят на матір, водночас молоді кролиці народжують  більше  8-ми.

Через  можливу наявність кролематок,  з яких не можна очікувати надійних показників, зазвичай кролівники тримають  резерв ремонтних молодих кролиць.  Число ремонтного молодняку — 10 % поголів’я кролематок.

Вагітність кролиць триває 31 день. Буває скоріше або навіть і пізніше настає окрол, тому розплідники готують за 5 днів, не скоріше і не пізніше до окролу. Останні два тижні сукрільні кролиці повинні бути в максимальному спокої. Щоб не було викидню (аборту)  в цей період часу кролиці не здійснюють щеплень, не перекладють в інше місце, не змінюють навколишнє оточення. Розплідник, маточник, повинен бути  комфортним, мати вдосталь місця і бути обладнаний антизатопною системою. Остання, це спеціальний пристрій, який запобігає в тому, що кролиця  потопче своїх кроленят.  Ми бачимо на сайті гопників, котрі пишуть, що вони не бачуть антизатопних полиць в норі диких кролів! В дикій природі і ми не побачимо. А в штучних умовах? А в клітках, особливо цієї гопоти? Там не тільки полиці потрібно вкладати, а цілі готелі іноді влаштовувати, щоби культуру виробництва, чи-то розведення кролів  в неволі  “виводити в гроші”. Тільки ось таких порад і не вистачає всім тим, хто за 5 копійок бажає нагнути світ… 

Оскільки зазвичай еко-кролиці мають покращені лактаційні параметри,  вони можуть на відміну від простих кроликів годувати своє малеча декілька раз на добу. Звичайні кролики годують свою малечу один раз, переважно вночі, а еко-кролики декілька раз, оскільки весь комплекс  комфорту Раббітаксів, що оточує кроликів працює  на єдину мету – виховання міцного  здоров’я у кроликів.  Тому, перші дні необхідно спостерігати за тим, щоби  випадково налякана кролиця не витягла кроленят, які міцно зчепилися в соски.  Саме  з цієї причини стається багато  втрат на звичайних господарствах, оскільки  голодні кроленята жадібно чіпляються до джерела енергії і не відпускають аж поки не нап’ються молока.  В еко-кролівництві ситість малечі забезпечується багатьма чинниками, зокрема  підігрівом розплідника, відсутністю сирості та протягів, лактаційною достатністю кролиць.

Технології кролівництваРозплідники  для окролу готують завчасно. Починають з чищення, дезінфекції спеціальними дезпрепаратами, можна нанести чи обдати розплідник гашеним вапном. Розплідники підстилають м’яким сіном, не рекомендується солома.  Сіно не повинно мати в своєму складі бобові рослини, до них відноситься і клівер та люцерна. Справна кролиця вміло розкладе для себе гніздо і  облаштує своїм  пухом. Під час  облаштування гнізда треба придивитися, можливо  допомогти кролиці. Після народження кроленят кролиця через 2-3 години починає  їх годувати.  Години через 4  гніздувальне місце можна оглянути. При такому огляді велике значення  треба надати запахам, які можуть руки людини залишити в гнізді. Тому перед оглядом, руки потрібно вимити милом що не має запаху, висушити руки, натерти спочатку сіном, а потім пухом кролиці.  Зазвичай кролиці не підпускають людей   людей до кроленят і є агресивні. Якщо процедуру огляду здійснювати грубо, може бути так, що кролиця відмовиться від свої діток.  Тому в розплідниках «Раббітакс»  є спеціальна перегородка, яка закриває лаз до гнізда кроленят, і кролиця не бачить, як кролівник працює з маточником.  Більше того, після огляду, кролівник залишає на пів годин закритим розплідник, щоби всі запахи залишені ним вивітрилися. В процесі огляду, кролівник  відбирає мертвонароджених кроленят, і все, що закривавлене.  Якщо в день є більша кількість гніздувальних місць, які потрібно оглянути, питання запахів є актуальними для кожного розплідника – руки  миють щоразу. В протилежному випадку запахи від чужої кролиці можуть викликати агресію в іншої кролиці маточник якої оглядають.  

Сьогодні є дуже багато кролівників, звати яких ніяк і ім’я яким ніхто. Мається на увазі, що горе кролівники обмінюються різними породами, відбуваються неконтрольовані перетини по крові, ще гірше, використовують вкрадене з бройлерних цехів поголів’я гібридів. Гібридні кролики, це як збиті льотчики… Вони вже ніколи не стануть хорошим матеріалом для продовження роду, і якщо звичайні кролики привели потомство від гібридів інших кроликів,  то добра від цього буде мало.  Такі кролики “збиті” саме втручанням зооінженерів в їх  природу, кролиці легко можуть розкидати своїх діточок по клітці, більше того, їм материнські почуття слабо притаманні,  і практично кожна  з них страждає канібалізмом. Коли таке трапляється, то тішити себе надією, що  кролиця виправиться і наступного разу все буде добре, не варто. Саме  тому, що еко-кролики  завжди надійні по родовим ознакам, що нема ні гетерозису ні гібридизацій, їх природні інстинкти не “збиті”,  їх не «виправляли» штучно гормонами, не притупляли статевий розвиток інгібіторами (раніше кастрували кроликів), вони мають неабиякий попит в середовищі кролівників професіоналів.

Бувають випадки, що кролиці першої вагітності не зовсім ще стали добрими матерями. Буває, що  стурбовані з тих чи інших причин, і годувати маленят не квапляться. В такому випадку кролицю  утримуючи її за загривок і вуха, покладають на бік, а малечу по черзі підносять до сосків. Вони за півхвилини-хвилину напиваються молочком матері. Таке примусове годування здійснюють раз на добу, краще вночі. У такий спосіб кроленят годують до тих пір, поки у кролиці  агресивність її полишить. За час, коли в такий спосіб годують кроленят, затвір в розпліднику повинен буди закритий, ізолювавши матір від свої дітей! Потрібно стежити за тим, щоби в зимній час підігрів розплідника був  виставлений  таким чином, щоби забезпечити достатнє тепло і водночас не перегріти кроленят. Лактаційні властивості в кролиць повинні відповідати можливості годувати кроленят впродовж не менше 2 місяців. Вже достатньо дорослі 2 місячні кроленята, якщо є змога, догодовуються цілющим материнським молоком кролиці, і у такий спосіб гарантується по-справжньому міцне здоров’я кроликів впродовж всього їх життя, і наступного покоління теж.  Якщо планується кролицю парувати для більш щільного графіку, в раціон новонароджених кроликів з місячного віку вносять природні поживні речовини, насамперед корисні рослини, такі як в’ялену зелену масу вівсу, також пов’ялені в невеликій кількості  трави мати-й мачухи, кульбаби,  амаранту, гілок обліпихи, акації, моркви. Такими природними матеріалами, кроленятам компенсують втрати материнського молока, яке б повинно було бути для продовженого випою кроленят.

Кроленята, починаючи з дня видворення з розпліднику (відкриття доступу до загального відділення кролятнику, що стається на 22-23 –й дні від народження), активно починають цікавитися і споживати твердий корм – гранули комбінованих кормів, овес, інше. Власне з цього моменту починається їх активний ріст, і до їх раціону на рівні обов’язкового правила забезпечують м’яке сіно з різнотрав’я. Саме сіно та корм забезпечують без обмежень, а ось якщо планується добавляння до раціону соковитих кормів, то тільки у розрахунку не більше 30—40 г комбікорму на 1 кг маси кроля. В протилежному випадку можуть бути вздуття чи простріли, в залежності саме якою шлунковою флорою володіють кролики.

Взагалі, кроликів не вдалося повністю одомашнити. Викликано це складом його шлунково-кишкового тракту, який зв’язаний  з  активністю тварини. Тобто, вигнати утворені в кишечнику гази, кролик може лише у спосіб руху, активного руху!  Власних м’язових тканин на шлунку для скорочень обмаль, тому кролик свій метаболізм вирішує тільки через рух. В клітках звісно, простору такого нема, щоби вдатися до кросу, тому кролівники повинні враховувати цю фізіологічну властивість умовно домашньої тварини і берегти їх організм від надуття.

Ненормована подача кормів є однією з відмінностей в способі вирощування еко-кроликів. Розхід кормів може бути великим тільки у випадку незграбно виготовлених авто кормо-роздатників. Для цього останні виготовляють зі спеціальним пристроями, щоб таке вигрібання унеможливити.  В іншому, якщо кролик і з’їси більше, то не собі в шкоду, скоріше добере вагу і піде в свою іншу стадію життя чи…

Кролик-плідник має мати своє окреме місце, почуватися впевнено, не відволікатися на питання забезпечення власної території. Є добрим тоном, коли народжених самців від свого розплідника не використовувати у власному господарстві. Це буде запорукою від інбридингу, тобто родинних схрещувань. Але якщо господарство чимале, то в цьому випадку таких самців позначають, та ведуть за ними персональний облік. Отже, самців треба придбавати  на стороні, ліпше у спеціалізованих господарствах з доброю репутацією. Також потрібно самців «кваліфікувати». Є так звані початківці і є досвічені. Навіть є холості, які на доброму господарстві не менш цінні аніж плодовиті. В еко-кролівництві дуже важливо мати добре збалансоване поголів’я. Холості самці добре вчать молодих кроличок до сукрольності, також їх сміло можна використовувати для контрольного парування.

В кролівничому світі з легкого пера Санкт-Петербургського кролівника І.М. Михайлова появився термін та подія – кукування. Це коли підкидається як у зозуль яєчка до чужого гнізда кроленя чи два, якщо наприклад їх в однієї народилося багато, а в іншої, паралельно спарованої мало. Це ефективний спосіб вирівнювати економічні показники господарства, і у справних кролівників завжди в наявності в кожному гнізді не менше 8 голів новонароджених кроленят. Таке «кукування» здійснюють в такий саме спосіб, як коли оглядають розплідники: береться до уваги правило запахів. Після кукування гніздо залишають закритим від кролиці на 3 години, піклуючись про те, якщо таке відбувається взимку, щоби температурний режим був прослідкований. Під час вагітності, кролицям не слід давати соковиті коренеплоди. Зокрема буряк є молокогінним, і може викликати передчасне виділення молока. А такі випадки часто закінчуються маститом, болючим подразненням молочної залози та сосків.

Раціон еко-кроликів відмінний від раціону, що використовують в бройлерному кролівництві. Жодного антибіотику чи штучного стимулятора росту! Жодних гормонів чи стероїдів! В бройлерному кролівництві не використовується сіно, нема формуючих вітаміни сонячних  променів та  обмаль чистого повітря; тому кроликів потрібно штучно підживлювати біохімічними добавками. Інша справа в еко-кролівництві. Завжди повинна бути чиста вода, а взимку підігріта. Сіно також і власне корм. Секретів в його складі нема ніяких, головне, щоби корм був якісний, з більш широкого набору інгредієнтів. А ось те, що в раціоні може бути використано додатково, вже і є тим компонентом який створює найкращу корисну біохімію організму ( розуміймо крільчатини, як продукта ) кролика.

Кролицям після окролу можна додати трохи сочних кормів для збільшення чи розвитку молочних здібностей. В кролівництві є ціла купа атавізму, придибенцій, хибних уявлень, навіть міфів,  закріплені в обігу, вже деякі з них стали стереотипом. Таке як – «кроликам не потрібно давати пити», чи «кролики їдять траву і цього досить», «кролики їдять залюбки пшеницю», «кроликів треба кормити капустою, хлібом, яблуками, люцерною» і їм подібне. Саме такі «поради» чи уявлення кроликів вбивають.

Кролиці, якщо так стається, що вони повинні бути без сукрольних періодів, годуються у такий спосіб, щоби не розжиріли. Схильність кроликів до набору лишньої ваги спостерігається вже з 5 місяця. Навіть є цілий споживчий напрям, коли годування кроликів здійснюють  для отримання великої печінки і відгодівлі кроликів на жир. Кроликів у цих випадках випоюють молоком корів, та дають високопротеїнові та висококалорійні корма. Отриманих у такий спосіб жирних кроликів замовляють для гріль приготування, та на жаровні-вертели. Водночас розжирілі самиці на господарстві – поганий матеріал для отримання нащадків. Ожирілих кроликів відводять до скудного раціону, іноді залишаючи тільки воду та сіно.

В еко-кролівництві особливу увагу наділяють причинам захворювання кроликів. Власне не стільки наголошується боротьба з хворобами, як здійснюється їх попередження. Використання антибіотиків в кормах недопустимо! Всупереч всім рекомендаціям ветеринарних інституцій, розробки яких спрямовані для бройлерних кроликів, в еко-кролівництві антибіотик сприймається як ворог людини. Справа в тім, що споживач вживає зазвичай молодих кроликів віком до 4 місяців. Якщо антибіотики «пічкати» так, як це робиться в бройлерному кролівництві в тварин, практично кожного місяця, то грош ціна натуральному способу вирощування! Адже антибіотики потрапляють через споживання продукту до людини. Виведення антиботиків з органзму теплокровної істоти триває до 5 років! Сьогодні жодна курка чи кролик бройлер не вирощується без антибіотиків. Антибіотики є в бутильованій воді, в молоці та в багатьох інших продуктах. І коли людина захворіває, і їй прописують антибіотики, може статися так, що її організм до антибіотиків вже адаптований і їх лікувальний ефект буде слабкий або зовсім ніякий. В тім, що антибіотики використовуються з метою боротьби з мікроорганізмами власне не сперечаються. Але є одна маленька хитрість, без якої врешті отримати рентабельне цехове вирощування кроликів практично неможливо. Якщо додавати малі дози антибіотиків до корму, тварини швидше підростають…

В корм кроликів в еко-кролівництві допускається додавати кокцидіостатики. Тим більш, що вони є практично в любому комбінованому кормі у великих виробників. Якщо господарство виробляє власний корм, тоді кокцидіостатик вводять у раціон кроликів за консультацією ветеринара.

Обладнання «Раббітакс» славиться тим, що забезпечує максимально комфортні умови для проживання, життєдіяльності кроликів. Однак його теж потрібно обслуговувати, своєчасно вичищати і якщо дозволяє час – мити. Поганий стан гігієни кролятника , хороша основа для розвитку збудників клостридії, пастерели, Е-колі. В еко-кролівництві, як і в любому іншому способі біосферного кролівництва рекомендоване дворазова в рік профілактична дезінфекція обладнання. Після кожного відлучення молодняку здійснюють легку стерилізацію відділень, спочатку видаливши залишки фекалій, змивши намиленою господарським милом щіткою всі рештки сечі підлоги та стінок кролячого приміщення. Стерилізацію бактерій здійснюють «мертвою» водою (кислотна вода з гідролізерів) або іншим любим стерилізатором, що швидко вивітрюється ( гашене вапно, каустична сода). Проте. сьогодні вже є достатньо препаратів, які просто всипають в житло кролів, прямо, коли самі кролі знаходяться там, не виселяючи їх. Це біологічно активні препарати, які використовують корисні бактерії для боротьби з патогеном.

В еко-кролівництві є змога бачити кролів в повному абсолютному їх стані здоров’я. Якщо в бройлерних цехах кожний другий кролик має ту чи іншу хворобу, гнійні утворення тощо, то в еко-кролівництві любий зовнішній чи внутрішній симптом хвороби є дзвіночком їх господарю. Якщо на еко-господарстві з’являються різного плану не смертельні хвороби, то таке є ознакою тому, що іммунитет кроликів не відповідає вииогам еко-кролівництва. Такі обставини не є підставою до паніки, але вони вказують на міри безпеки, які кролівник повинен прийняти. Зокрема може бути актуальним, здійсння щеплення тваринам. Молодняку проти міксоматозу роблять у 4 тижневому віці, два тижні після цього — проти гемарагічної хвороби кролів. Якщо планується, що молода самиця піде на ремонт, через два-три місяці у такій самій послідовності роблять закріплююче щеплення.

Отруйне виробництво бройлерного мяса 

 

 

 


Related Images:

Оставьте комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *